Ashtanga – Vinyasa Joga je sekvencia po sebe nasledujúcich jogových pozícií. V praxi sa z nich stáva každodenný intenzívny cvičebný blok. Navodzuje pocit energie a rovnováhy, vnútornej očisty a kontroly mysle.

Špecifický spôsob dýchania zladený so statickými pozíciami podporí zahriatie, ktoré odvádza nečistoty z tela, nervového systému a zmyslových orgánov. Zlepšuje kondíciu, prospieva tráveniu, aktivuje sa imunitný systém. Detoxikujú sa nie len svaly, ale aj vnútorné orgány, zlepšuje sa cirkulácia krvi a trávenie, telo sa stáva ľahším, silnejším a ohybnejším.

Pravidelnou praxou sa spočiatku rozptýlená pozornosť zameria na dych, navodí stav koncentrácie, myseľ je kľudnejšia, rozhodnejšia.

Základ A.Y. je prvá séria asán nazvaná joga chikitsa čiže joga terapia. Cvičením jogy udržiavame zdravie zdravého a navraciame zdravie chorému človeku. Telo sa cvičením stáva ľahšie, silnejšie, ohybnejšie, zbavuje sa toxínov a prebytočného tuku. Zlepšuje kondíciu, prospieva tráveniu, aktivuje sa imunitný systém.

Budete sa cítiť výborne, vyvážene.

Ujjai Dych

Ujjai je špeciálna dychová technika. Ide o metódu, kontroly dych, prístup k Práne (univerzálnej životnej energii). Vďaka ujjai sa telo silno zahrieva, lepšuje sa cirkulácia, okysličenie organizmu, telo sa detoxikuje, zbavuje prebytočných tukov. Ujjai pomáha upriamiť myseľ. Precvičovanie náročných jogových sekvencii môže vyzerať ako výsledok obrovskej svalovej vytrvalosti, svaly sú však zásobené silou vďaka ujjai pranayame.

Bandha

Sú to veľmi jemné techniky, čiastočne dosiahnuteľné fyzickou aktivitou, ale najmä koncentráciou. Existuje niekoľko rôznych Bandh. Pre Ashtanga Yoga sú najdôležitejšie Mula Bandha, Uddiyana Bandha a Jalandara Bandha. Mula bandha: Mula v sanskrite znamená koreň, bandha znamená psychomuskulárny zvierač v tomto prípade panvového dna. Mulabandha vedie energiu do spodného konca chrbtice, spája nás s energiou Zeme, dáva nám pevnosť a stabilitu… Uddiyana bandha znamená doslovne „lietajúci nahor“. Počas nádychu a výdychu vytvára vákuum, využíva brušné svaly a vnútorné orgány.UB vedie energiu hore po chrbtici. Dodáva ľahkosť a pomáha nás preniesť sa cez gravitačné sily. UB chráni dolnú časť chrbtice… Jalandhara bandha znamená hrdelnú kontrakciu, pomocou brady, ktorá akoby tlačila pri predklone na hruď. Pomáha nám mať pod kontrolou psychickú energiu…

Drishti

Drishti je miesto koncentrácie, alebo zamerania. Nehľadíme na externý objekt, ale viac sa zameriavame vnútorne.

TERMÍNČLEN KLUBUOSTATNÍ
Streda – 20:00 – 21:30zdarma6 EUR / vstup
ash